כתיבת ביוגרפיות

הביוגרפיה היא שי מרפא להורים, מורשת מעצימה ואוצר חיים למשפחה
כתיבת סיפור החיים של משפחתך עם משה נשרי

כמה באמת ידוע לך על החיים של הוריך המבוגרים?
האם חשבת מה באמת יש באפשרותך לעשות למענם?

ידוע שבגיל הזהב אנשים רבים מאבדים בהדרגה את טעם החיים. הם נמצאים הרבה מעבר לשיאי חייהם, וההתלהבות ממה שעוד מצפה להם בחיים חלפה. בנוסף רבים מהם סובלים מבדידות ומניתוק הקשר הקרוב עם בני משפחתם.

התרופה המוכחת לייסורי הזיקנה והבדידות של הוריכם מצויה
בתיעוד ומסירת סיפור החיים שלהם על ידי כתיבת ביוגרפיה

כאשר ההורים שלך יזכו לשבת ולספר בנחת את סיפור החיים שלהם, הם ישובו ויזכרו בהישגים שלהם, בהתגברות על מכשולים, ברגעי הכאב ורגעי האושר. זה יכול להיות עבור הוריך תהליך מעצים ומחזק, כמו שקורה אצל אנשים רבים שמספרים ומנציחים את סיפורי החיים שלהם לבני הדורות הבאים במשפחה.

מומחים ומחקרים מגלים שכתיבת ביוגרפיה מקילה על ייסורי הזיקנה. בהולנד, למשל, מציעים לדיירים בבית אבות אפשרות לערוך ולהוציא לאור את סיפורי החיים שלהם. הדיירים הקשישים מגלים באמצעות מעשה הסיפור את משמעות חייהם ומשלימים עם עברם.

באותו מוסד עושים טקס השקה לספר האישי, בנוכחות המשפחה, וחוגגים יחד את היצירה במעמד הקהילה. לטקס חשיבות נוספת של אירוע חיובי ומשמעותי בחיי הקשיש.עבור הזקנים, טענו כמה חוקרים, מאפשר הסיפור ומעשה כתיבתו להימנע מייאוש אקסיסטנציאלי המאיים על זקנים לנוכח מותם המתקרב.

משה נשריכדי להעניק להוריכם במתנה תהליך מרפא ומעניק משמעות , שיאפשר להם ולכם חוויה של תיקון הלב , אתם מוזמנים להתקשר אלי לשיחה ולפגישת היכרות חינם וללא התחייבות:משה נשרי:
054-4399161
דוא"ל: mnishri@gmail.com

בידיך לעשות היום מעשה כדי לא להפסיד את האוצר הזה?

בביוגרפיה של ההורים שלך יש אוצרות חיים שצריך לחשוף וחשוב לשמור עבורך ועבור בני המשפחה שלך היום ובדורות הבאים. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לפנות לכותב ביוגרפיות מנוסה שיקשיב להורים ויכתוב בצורה אמינה ומעניינת את סיפורי החיים שלהם.

על מה אתה מתחרט? (מתוך ראיון עם יהושע סובול בהארץ, 21/12/12)
על זה שלא דובבתי את ההורים שלי יותר לפני שהם הלכו לעולמם. והם מתו עלי כשהייתי צעיר יחסית. לא היה לי איתם דיבור אמיתי. לא הצלחתי לדובב אותם וויתרתי כנראה. וזה מציק לי.

מה הקשר בין בית ספר של סבתא לביטחון העצמי של הילד? מסתבר
שככל שילד יודע יותר על תולדות משפחתו – כך גוברת תחושתו הטובה!

"מתברר שהדבר האחד החשוב ביותר שתוכלו לעשות למען משפחותיכם עשוי להיות הפשוט ביותר: עליכם לפתח ולבסס נרטיב משפחתי. לראשונה שמעתי על הרעיון מהפסיכולוג מרשל דיוק. באותה תקופה הבחינה אשתו הפסיכולוגית, בתופעה מעניינת בקרב תלמידיה. אלו מהם שידעו רבות על משפחותיהם נטו להתמודד טוב יותר עם אתגרים. מספר דיוק עצמו: ככל שהילדים ידעו יותר על משפחותיהם הם הפגינו יכולת הסתגלות רבה יותר, כלומר, התמודדו טוב יותר עם המתח." (מתוך מאמר של ברוס פיילר, ניו יורק טיימס 24.04.2013)

Book03    Book06
ספרי ביוגרפיה מאת משה נשרי

למה כדאי לך לקבוע כבר עכשיו שיחה ופגישת היכרות חינם?

בגלל שאני באופן אישי עובד עם המרואיינים על סיפורי חיים שלהם במשך כמה שבועות או חודשים, ומקדיש את מיטב זמני להקשבה ולכתיבת הביוגרפיה שלהם, כדאי כבר עכשיו ליצור איתי קשר, לשמוע פרטים ולתאם מועד קרוב לשיחה ולפגישת היכרות חינם – משה נשרי – 054-4399161

כדי שגם לכם ולדורות הבאים יהיה ספר משפחתי, השאירו את הפרטים
טופס הבא, ואני אצור איתכם קשר לקביעת פגישת היכרות חינם.

ArrowsRed560x80

כן אני רוצה לתאם שיחה, לשמוע פרטים ולקבוע מועד לפגישה חינם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

הוכח שכתיבת סיפורי חיים מחזירה לקשישים את טעם החיים

הוכח שהתהליך שעובר המרואיין המספר, מהווה עבורו גם תהליך תרפויטי, כלומר תהליך מרפא, שמאפשר חוויה של תיקון. תהליך אישי כזה כולל מצידי הקשבה רגישה, תחקיר, כתיבה ועריכה של שלל סיפורי חיים. כזו היתה גם הביוגרפיה הראשונה שכתבתי, שנכתבה ראשית לכל מתוך תקווה שתביא מרפא.

אחד הבנים יצר איתי קשר. הוא סיפר שאביו רב-הפעלים ירוד כעת מבחינה בריאותית. הוא הבהיר לי שהמוטיבציה העיקרית שלהם לכתיבת הביוגרפיה היא התקווה שהתהליך הנרטיבי – סיפורי שאביהם יחווה איתי יתרום לשיפור במצבו. נפגשתי עם האב 18 פגישות. באחת הפעמים שהתקשרתי לדרוש בשלומו, הוא ענה לי בבת-צחוק: "אתה מחזיק אותי בחיים".

 Book04    Book05
ספרי ביוגרפיה מאת משה נשרי

הנה ההוכחה הטובה ביותר מתוך עדות שכתב הבן בתום התהליך:

הפרקים בביוגרפיה שכתבת מביאים את אבא כפי שהוא. יש כאן דברים שהוא מדבר עליהם שמעולם לא שמענו ולא היינו מודעים להם, וזה כבר רווח נקי, גם לפני שנדבר על פרסום. הצלחת לספר הרבה פרקים מההיסטוריה של אבא באופן אותנטי. יש לא מעט דברים שהיו עד כה לגמרי לא ידועים, בטח שלא בצורה שהופיעו, ויש תחושה שמה שנכתב אמיתי ואכן משקף את הדברים כפי שאבא רואה אותם.

בסך הכל יש לנו הרגשה שהשיחות שלך עם אבא טובות לו ומכריחות אותו להתרכז ולחשוב – במובן מסוים מחדדות אצלו את הטעם בחייו. אני מאד שמח שהצלחת ליצור איתו אמון וקשר טוב – זה לא דבר פשוט כפי שאתה ודאי שם לב. תודה לך על המאמץ והסימפטיה שהכנסת כאן. אסף

עוד עדות של לקוחה: למשה נשרי היקר , ולתמי היקרה, מכתב תודה .

רוצה אני להביע לכם מילות הערכה על תשומת הלב האישית והחמה על ההתחשבות בכל פרט, על המעקב והטיפול, על תשומת הלב לאין גבול על המסירות בה טיפלתם בעריכת הספר שלי, על יחס האישי וסבלנות אין קץ.
לא חסכתם במאמץ ועבודה הראויה למחמאה גדולה
אני רוצה להגיד לכם תודה בשמחה גדולה על הספר הנפלא.  לך משה היקר ולתמי הנפלאה ,שעזרתם לי בכל המשימה, כי הודות לכם נכתבו קורות החיים שלי עם עריכה מקסימה.

תודה רבה,מכל הלב ובהערכה, אתם תהיו בליבי תמיד באהדה רבה.
בידידות רבה, כהן ברכה

מהם הדברים שכתיבת הביוגרפיה תעניק לך ולמשפחתך?

 • פגישה שבועית שלי עם ההורים במשך כמה חודשים
 • תרופה לתחושת הבדידות ולמניעת הייאוש של הזיקנה
 • פרק חדש של הביוגרפיה כל שבוע, בעקבות כל פגישה
 • תיעוד והוצאה לאור של סיפורי החיים של ההורים
 • העברת המסורת המשפחתית וחיזוק הקשר הבין-דורי

 

כדי לתת להוריך שי מרפא ולמשפחתך מורשת מעצימה, יש למלא פרטים בטופס הבא,
ואני אצור איתכם קשר לקביעת פגישת היכרות חינם.

ArrowsRed560x80

כן אני רוצה לתאם שיחה, לשמוע פרטים ולקבוע מועד לפגישה חינם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

כתיבת סיפורי חיים היא תהליך מעצים לך ולמשפחתך
חבל לך להחמיץ את סיפור החיים של ההורים שלך?

אני רוצה לשתף אותך במשהו אישי. כבר בשנים הראשונות שלי בכתיבת ביוגרפיות הבנתי שאני עצמי עובר בתהליך הזה חוויה אישית של תיקון. גם אני, כמו רבים מחברי, לא זכיתי לשמוע את סיפור החיים של ההורים שלי. אני לא שאלתי הרבה, וההורים לא התנדבו לספר; הם חוו בעצמם את סבל המלחמות ואת המאבק להקמת המדינה ורצו שאנחנו נגדל זקופים וחופשיים, משוחררים מנטל העבר. בינתיים ההורים שלי לצערי נפטרו, ולכן אני לא זכיתי לתעד ולשמר עבורי ועבור בני את הביוגרפיה שלהם.

Book02    Book01
ספרי ביוגרפיה מאת משה נשרי

כך אני מגלה משהו יקר מאוצר סיפורי חיים של הורי שאבד לי לעד

אני מרגיש שבשנים האחרונות שאני עובר חוויה של תיקון הלב כשאני זוכה להקשיב ולשמוע סיפורי חיים, ולכתוב ולהוציא לאור את האוטוביוגרפיות של הורים של אחרים. אני מבין  שאלה סיפורי חיים דומים מאד לאלה של הורי, ובעזרתם אני חושף ושומר משהו חשוב ויקר מתוך האוצר של הורי שאבד לי לעד.

כדי לתת למשפחתך אוצר חיים יקר יש למלא פרטים בטופס הבא,
ואני אצור איתכם קשר לקביעת פגישת היכרות חינם.

ArrowsRed560x80

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

 

משה נשרימשה נשרי
אבא של נמרוד, ואני חי בזוגיות שמחה עם אילנה זבצקי. אני כותב ביוגרפיות מנוסה, בוגר הקורס לכתיבת ביוגרפיה אישית – "עושים חיים", בהנחיית אמוץ שורק. אני יודע להקשיב היטב, לכתוב מעניין, לבצע תחקיר, וגם לערוך ולהוציא לאור סיפורי חיים.יש לי ניסיון עשיר של יותר משישים שנות חיים בארץ הזאת, וסיפור חיים מגוון שכולל שנים של ילדות והתבגרות בקיבוץ גניגר בעמק יזרעאל, שרות צבאי בקורס טייס, בחיל האוויר ובסיירת שריון, ושנים של לימודים, חיים ועבודה בתל-אביב, בזכרון יעקב וכעת במושב בית יצחק ליד נתניה. בעבר הייתי גם איש מחשבים וגם מורה למדעים, מחשבים ורובוטיקה. עסקתי בחינוך והוראה במשך 25 שנים, ואני עדיין מלמד ילדים רובוטיקה. לעומת זאת, כמאמר הפתגם "הסנדלר הולך יחף", אני עדיין לא התחלתי בכתיבת הביוגרפיה האישית שלי.054-4399161
דוא"ל: mnishri@gmail.com

פוסטים אחרונים

זה היה במוקד סיפור חיי בנעורי

הקטע המטלטל ביותר בסיפור חיים ששמעתי במהלך כתיבת ביוגרפיות: "כאשר הייתי יותר מבוגרת הבנתי שאבא התחיל איתי כבר כשהגעתי לגיל ארבע, אבל כאשר הייתי ילדה קטנה הוא לא היה כל כך אכזרי. הוא היה נכנס לחדר האמבטיה ורוחץ אותי כדי לבדוק איך הגוף שלי מתפתח. חדר האמבטיה לא היתה נעול; הוא לא חשש כלל להיכנס. לפעמים הייתי נועלת את דלת האמבטיה, ונוהגת כאילו איני שומעת, ואז היה כועס עליי. תמיד מצאתי תירוץ למה נעלתי. אבא רחץ אותי עד שהגעתי לגיל 12. בגיל זה פשוט אמרתי לו די! שאיני רוצה שיעשה זאת יותר כי אני מתביישת. והוא הפסיק. אני הייתי צריכה להציב גבולות בפני ההורים שלי – זה הפצע בביוגרפיה שלי שעדיין מכאיב לי.
ההתעללות האמיתית התחילה כשהגעתי לגיל עשר, והגוף שלי התחיל להשתנות. אבא היה נוהג להיכנס לחדר האמבטיה לבדוק איך אני נראית, ולרחוץ אותי עם סקוץ'-ברייט כדי שאהיה נקייה עבורו. אחר כך, בלילה, היה בא אלי לחדר ונכנס למיטה שלי.
נדרשו לי הרבה שנים של טיפולים, לאחר שכבר הייתי נשואה, כדי להגיע להבנה שאני כועסת על אמא. היא האמינה לטענה של אבא שזה קרה רק פעם אחת, אבל זה היה מתרחש כמעט כל לילה. כאשר אבא היה שתוי זה היה הכי גרוע. ידעתי שאם אנסה להיאבק בו אקבל מכות. לכן הייתי יוצאת מגופי ומרחפת מעלה אל התקרה, והוא היה עושה הכל. הייתי שוכבת ומחכה שאבא ילך, שזה יגמר. זה היה במוקד סיפור חיי בנעורי."

תמונה יכולה לכלול: ‏‏בתוך מבנה‏‏

 1. כשיש אוזן קשבת לסיפור חיים כתיבת תגובה
 2. סיפור חיים קצר וקולע כתיבת תגובה
 3. לספר לילדיה את סיפור חייה כתיבת תגובה
 4. המקרה המרתק של הביוגרפיה מגילת אחימעץ כתיבת תגובה
 5. לחיות כדי לספר – סיפור חיים כתיבת תגובה
 6. סיפור משפחתי במרכז כתיבת תגובה
 7. לדורות הבאים, כתוב ספר סיפור חיים כתיבת תגובה
 8. סיפור חיים באלבום משפחתי כתיבת תגובה
 9. סיפור חיים, "משהו שיחיה אחרי כזוכר" כתיבת תגובה