למה כתיבת ביוגרפיה

מה הקשר בין הביוגרפיה של סבתא לביטחון העצמי של ילד? – מסתבר שככל שילד יודע יותר על תולדות משפחתו  – כך התמודדותו והסתגלותו טובות יותר!

מתוך מחקרים חדשים מתברר שהדבר האחד החשוב ביותר שתוכלו לעשות למען רווחת משפחותיכם יכול להיות הפשוט ביותר: עליכם לפתח ולבסס נרטיב משפחתי, בין השאר כמובן על ידי כתיבת ביוגרפיה של הוריכם. מסקנה זו עולה  ממחקריו של הפסיכולוג האמריקאי מרשל דיוק. הכל התחיל כאשר אשתו הפסיכולוגית הבחינה בתופעה מעניינת אצל תלמידיה. היא גילתה שאלה מהם שידעו רבות על משפחותיהם נטו להתמודד טוב יותר עם אתגרים. מרשל דיוק עצמו מעיד על כך שבהמשך הוכיחו מחקריו שככל שילדים ידעו יותר על סיפורי החיים של משפחותיהם הם הפגינו יכולת הסתגלות רבה יותר, כלומר, שהם התמודדו טוב יותר עם מתחים ומצבי משבר.

כדי לבסס ולפתח עבורכם את הנרטיב המשפחתי שלכם באמצעות כתיבת ביוגרפיה של הוריכם, אתם מוזמנים להתקשר לשיחה ופגישת היכרות חינם וללא התחייבות – 054-4399161 – משה נשרי
 
"היא זוכרת, ולכן נשארה לה החירות הגדולה האחרונה: לנוע בזמןזה מסע הזיכרון שדבר אינו יכול למנוע זולת השיכחההיא זוכרת ועפה למקום ששוב אינו קיים אלא בראשה ופוגשת אנשים שמתו לפני יובלות … והנה הם נעים וזעים בזיכרונה של אימי. וכשתסתלק מפה ידעך ויכבה כל זה כעותק אחרון של סרט ישן, יאבד על שלל כוכביו." (מתוך "יד ענוגה", הביוגרפיה שכתב יגאל סרנה לאימו). המשך הקטע המרגש בקישור הבא:  https://biograph.co.il/501
הפיראט / יאיר לפיד, במוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות, פורסם בתאריך 2.3.2012

בני ליאור סיפר לי שהוא שוקל בפורים להתחפש לשודד ים. הזמנתי אותו לחדר העבודה שלי והראיתי לו תמונה של סבא שלו משלהי שנות החמישים כשהוא מחופש לפיראט. זוהי תמונה מגוחכת להפליא, בשחור לבן. יהודי צעיר ושמן שלובש בנדנה לראשו, שפם מלאכותי מודבק מתחת לאפו וחרב גדולה תקועה באבנט המקיף את כרסו. ליאור צחק ושאל אותי אם סבא אהב פיראטים. נאלצתי להודות שאינני יודע. יחסיו של אבא שלי עם מגזר הפיראטים הלכו עימו אלי קבר.

אני מספר את הסיפור הזה מפני שמאז כתיבת הביוגרפיה של אבא שלי, אני ממליץ בחום לכל אדם שהוריו עדיין בחיים לקחת מצלמת וידאו עם חצובה, להציב אותה מול ההורים, ולבקש מהם לספר על חייהם. אתם תגלו להפתעתכם שיש לא מעט דברים שלא ידעתם. לכל אדם יש "חורים שחורים" שהוא אינו מודע להם בביוגרפיה של הוריו. האם אתם יודעים מי הייתה האהבה הראשונה שלהם? מה חלמו להשיג ולא השיגו? למה היו מוכשרים בילדותם? מהי האכזבה המקצועית הגדולה ביותר שלהם? מה היו יחסיהם עם ההורים שלהם?

אני יודע שכל אחד חושב שתמיד יהיה זמן לעשות את זה, אבל זה אינו נכון. הורינו אינם פה לנצח, ואם תחכו יותר מדי, אתם עלולים למצוא את עצמכם יושבים יום אחד בחדר סגור, מתבוננים בתמונה ישנה ומצחיקה, ושואלים את עצמכם שאלות שאין להן תשובה בנוגע לפיראטים. (יאיר לפיד, ככותב ביוגרפיות, פורסם במוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות. 2.3.2012)

ArrowsRed560x80

משה נשריכדי שלא תחמיצו את האפשרות לתעד ולשמור את סיפורי החיים של הוריכם, אתם מוזמנים להתקשר לשיחה על כתיבת ביוגרפיה ופגישת היכרות חינם וללא התחייבות:
משה נשרי:

054-4399161
דוא"ל: mnishri@gmail.com

One thought on “למה כתיבת ביוגרפיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *